• Výchovný poradca

• Základné informácie

Kontakt: Mgr. Mária Kubíniová ( m.kubiniova@6zs-zvolen.sk )

Konzultačné hodiny: Utorok, po vzájomnej dohode.

Základné informácie o činnosti výchovného poradcu:

Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania, profesijnej orientácie detí a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí. Znamená to, že pozornosť venuje žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiakom so zmenenou pracovnou schopnosťou, nadaným a talentovaným žiakom.

Konzultácie poskytuje nielen žiakom, ale aj ich zákonným zástupcom a učiteľom. V náplni jeho práce je však aj sprostredkovávanie prepojenia školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti. Je to veľmi široká oblasť a vzhľadom na to, že výchovný poradca je riadnym aprobovaným učiteľom, na vykonávanie tejto činnosti má znížený úväzok priamej vyučovacej činnosti o 3 hodiny týždenne. Náplň práce výchovného poradcu zahŕňa veľmi široké spektrum jeho povinností a úloh. Obsahom jeho práce v škole je predovšetkým partnerská komunikácia a spolupráca:

• s vedením školy,
        • s jednotlivými pedagógmi (konzultovať časovo-tematické plány, udržiavať osobné kontakty),
        • s triednymi učiteľmi (informovať o rôznych výchovno-vzdelávacích problémoch alebo požiadavkách),
        • so žiakmi (práca s nadanými, talentovanými, integrovanými, šikanovanými alebo problémovými deťmi, pomáhať   riešiť     problémy s dochádzkou, krádežami, konfliktmi, agresivitou, alkoholom, drogami, poruchami učenia a správania, pomáhať     žiakom adaptovať sa na nové prostredie),
        • s rodičmi (získavanie spätnej väzby individuálnymi pohovormi a dotazníkmi),
        • s koordinátormi protidrogovej prevencie,
        • s koordinátorom pre poradenstvo v oblasti manželstva a rodičovstva,
        • s pedagogicko-psychologickými poradňami,
        • s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (návšteva informačných centier),
        • so strednými školami (poskytovanie informácií, nábor, prezentácia),
        • so špeciálno-pedagogickými poradňami,
        • so sociálnymi pracovníkmi (v súvislosti so sociálno-patologickými javmi, pri hľadaní pomoci sociálne ekonomicky slabším rodinám),

Ďalšou náplňou práce výchovného poradcu je:

• organizovať besedy s tematikou podporujúcou pozitívne výchovné ciele školy,
        • účasť na rodičovských združeniach,
        • podľa potreby uskutočniť osobné návštevy v rodinách detí,
        • permanentné vzdelávanie a zvyšovanie kvalifikácie a osobnostných kompetencií,
        • vykonávať príslušnú administratívnu agendu,
        • realizovať kariérne poradenstvo (organizovať besedy najmä pre žiakov končiacich školu, pomáhať im usmerniť ich v profesijnej orientácií, sprostredkovať im potrebné množstvo informácií, organizovať pre nich exkurzie do škôl, do firiem,)
        • podporovať duševné zdravie žiakov i učiteľov v škole
      • Adresy dôležitých inštitúcií

• Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie

Dukelských hrdinov 44
        Tel. číslo: 045/5335502

Kuzmányho nábrežie 18
        Tel. číslo: 045/5479590

web: https://cpppapzvolen.webnode.sk/

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny

J. Jiskru 6
        Tel. číslo: 045/2440999 - spojovateľka
        045/2441604 - sociálnoprávna ochrana detí

Linka detskej istoty:

Poradňa online formou chatu je obvykle pripravená každý deň, vrátane víkendov a sviatkov od 17.00 do 21.00 hodiny na stránke www.pokec.sk Ak sa nám z dôvodu vyťaženosti konzultantov nepodarí túto službu obsadiť, nájdete vždy pomoc na tel. čísle 0800 500 500. Na bezplatné číslo telefónu 0800 500 500 môže zavolať každý kto potrebuje pomoc alebo chce pomôcť.