Škola priateľská k deťom
Tento školský rok sa naša škola rozhodla získať titul Škola priateľská k deťom. Cieľom tohto programu pod záštitou UNICEF Slovensko je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou. Práva dieťaťa sú v centre záujmu. Kľúčovými slovami sú participácia, rešpekt, zodpovednosť. Škola priateľská k deťom nielen učí o právach dieťaťa, ale nimi aj žije.
Škola priateľská k deťom je zároveň priateľská aj k rodičom, celému pedagogickému a nepedagogickému zboru. Škola je komunita, v ktorej sú dôležité dobre fungujúce vzťahy medzi všetkými zložkami, v centre ktorých je sledovanie najlepšieho záujmu dieťaťa.
Projekt bude prebiehať priebežne počas celého školského roka 2017/2018. Na získanie titulu Škola priateľská k deťom je potrebné splniť tieto základné kritériá:
- Škola priateľská k deťom,informovanie o programe
- nástenka venovaná právam detí a spolupráci s UNICEF,
- práva detí v školskom vzdelávacom programe,
- zapájanie školy do aktivít Slovenského výboru pre UNICEF,
- aktívny žiacky školský parlament, resp. žiacka školská rada,
- spoločné rodičovské združenia alebo spoločné neformálne stretnutia.
Celý projekt vychádza zo zásad Dohovoru o právach dieťaťa. OSN prijíma dokumenty na ochranu práv detí celého sveta. V roku 1959 bola schválená Deklarácia práv dieťaťa a v roku 1989 Dohovor o právach dieťaťa, ktorý štátom ukladá väčšiu zodpovednosť za ochranu detstva. V roku 1990 k nemu pristúpila aj Slovenská republika. Práva dieťaťa sú v ňom rozdelené do 4 veľkých kategórií.
- Práva dieťaťa na prežitie
- Práva dieťaťa na zdarný vývoj
- Práva dieťaťa na slobodu názorov a prejavu
- Práva dieťaťa na slobodu vyznania a náboženstva
1. Práva dieťaťa na prežitie
Do prvej kategórie patrí právo dieťaťa na pomoc a ochranu zo strany rodiny. Dieťa má nárok na lásku, pochopenie a pozornosť dospelých. Zdôverte sa im so svojimi starosťami a pozorne si vypočujte ich rady - dospelí sa musia postarať, aby ste žili s pocitom bezpečia, v pokoji a vo vzájomnej dôvere. Nik nesmie s vami zle zaobchádzať, fyzicky a psychicky nás týrať. Nezamieňajte si však snahu rodičov a učiteľov viesť vás a vychovávať s tyranizovaním. Rovnako ako vy chcete žiť s pocitom bezpečia, chcú žiť i ostatní a vašou povinnosťou je rešpektovať ich právo. Ste povinní poskytnúť pomoc každému, kto ju potrebuje, okrem prípadu, že by to bolo pre vás alebo okolie veľmi nebezpečné, alebo by vám v tom niekto pod hrozbou násilia bránil.2. Právo dieťaťa na zdarný vývoj
Toto právo sa týka vzdelania, prístupu k informáciám, právo na hru, oddych, kultúrne a športové aktivity. Ak chceme uplatniť svoje právo na vzdelanie, musíme aktívne pracovať na hodinách, nesmiete vyrušovať, a tak odopierať právo na vzdelanie svojim spolužiakom.3. Práva dieťaťa na slobodu názoru a prejavu
Za uplatňovanie tohto práva vás nikto nesmie trestať. Nezamieňajte si to však s urážkami a znevažovaním druhých. Vaša sloboda sa končí tam, kde sa začína právo vášho spolužiaka. Tak ako vy máte právo na ochranu súkromia a dôstojnosť, majú ho aj iní. Rešpektujte dobré meno svojich spolužiakov a učiteľov, hodnoťte ich spravodlivo a vyhýbajte sa rozširovaniu klebiet.4. Práva dieťaťa na slobodu vyznania a náboženstva
Každý musí rešpektovať náboženské presvedčenie a rovnako aj vy tolerujete vieru iných.
Bližšie informácie o projekte a ostatných aktivitách UNICEF Slovensko sa dozviete na: https://www.unicef.sk/skoly/skola-priatelska-k-detomNaša škola sa celý školský rok uchádzala o titul Škola priateľská k deťom. Postupne sme plnili úlohy a aktivity, ktoré zahŕňali tento celoškolský projekt garantovaný Unicef Slovensko. Po splnení všetkých podmienok sme získali titul Škola priateľská k deťom za školský rok.