• Ľudské práva a práva detí

• Od roku 1989 existuje medzinárodný dokument, ktorý sa volá Dohovor o právach dieťaťa, ktorý je základným ľudsko-právnym dokumentom a najširšie akceptovanou normou medzinárodného práva na svete. O vznik a implementáciu Dohovoru o právach dieťaťa sa významne zaslúžil UNICEF. Hovorí sa v čom, čo sa musí robiť pre všetky deti na svete, aby vyrastali v zdraví, v bezpečí, mohli chodiť do školy, bol vypočutý ich názor a aby s nimi bolo zaobchádzané spravodlivo. Je samozrejmé, že aj deti majú určitú zodpovednosť a povinnosti voči ostatným deťom a dospelým, pretože aj oni majú svoje práva. Deti, na rozdiel od dospelých, nemajú možnosť za svoje práva bojovať, uplatňovať a vyžadovať ich žiadnym nám známym legitímnym spôsobom. Deti nemôžu voliť, spísať petíciu či podať trestné oznámenie na súd. Deti potrebujú ochranu a špeciálnu starostlivosť, akú dospelí nepotrebujú.

Celé znenie Dohovoru o právach dieťaťa nájdete na stránke UNICEF www.unicef.sk

Aj naša škola sa snaží dodržiavať Dohovor o právach dieťaťa a získať titul Škola priateľská deťom. To znamená vytvoriť také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou, pričom Práva dieťaťa sú v centre záujmu. Škola je zároveň priateľská k deťom aj k rodičom, celému pedagogickému a nepedagogickému zboru.

Viac informácií nájdete na našej školskej stránke. www.6zs-zvolen.sk

O pomoc pri porušovaní ľudských práv sa môžete obrátiť na SNSLP

Krátky kvíz o ľudských právach:

1.   Na akej zásade sú postavené ľudské práva?

2.   Prečo je užitočné poznať svoje práva?

3.   Aké sú základné ľudské práva?

4.   Aký dokument u nás zaručuje ochranu ľudských práv?

5.   Kedy je deň ľudských práv?

Odpovede:

1.   Sú postavené na zásade „ všetci ľudia sú si rovní.“
        2.   Každý, kto požaduje rešpektovanie svojho práva, musí to isté právo rešpektovať i u iných a naopak.
        3.   Právo na život, osobnú slobodu a bezpečnosť.
        4.   U nás prvým dokumentom zakotvujúcim občianske práva je Listina základných práv a slobôd z roku 1991. Je súčasťou i našej ústavy.
        5.   Dňom ľudských práv je 10.december.