• Informácie pre rodičov – Čo robiť keď...

      • Moje dieťa šikanujú
        Prečo je potrebné sa šikanovaním zaoberať?

         

        • Deti majú svoje práva.
        • Šikanovanie môže existovať v každej sociálnej skupine nielen v škole.
        • Následky šikanovania sú vážne (nepozornosť na vyučovaní, psychosomatické ochorenia, záškoláctvo, depresie, úzkostné stavy, pokus o samovraždu).
        • Následky môžu byť dlhodobé.
        • Šikanovanie je právne postihnuteľné.
        • Nevšímavosť napomáha útočníkom.

         

        Je potrebné, aby ste si všímali svoje deti, aby ste ich počúvali ak sa budú na niečo sťažovať. Je to dôležité, pretože dieťa si ani nemusí uvedomiť, že ide o šikanovanie, ale vy ako rodičia to viete rozlíšiť a včas zasiahnuť, aby následky neboli vážne a aby sa takáto činnosť včas riešila a aby sa zabránilo jej ďalšiemu pôsobeniu na vaše dieťa. Medzi signály, ktoré vám môžu veľa napovedať, kedy je dieťa šikanované sú napr. dieťa z ničoho nič nechce chodiť do školy (napr. sťažuje sa na bolesti brucha, hlavy, snaží sa zostať doma, môže simulovať alebo zveličovať), dieťa sa môže zo školy vracať smutné, nešťastné, plačlivé, môže žiadať o odvoz do alebo zo školy, chodí inou cestou, žiada peniaze alebo kradne peniaze, chodí zo školy hladné, má nepokojný spánok, dieťa môže byť nečakane agresívne voči vám alebo súrodencom, zhorší sa jeho školský prospech (niekedy náhle), jeho veci sú poškodené, znečistené, môže mať odreniny, modriny, škrabance alebo rezné rany, ktoré nedokáže uspokojivo vysvetliť, dieťa nemá ani jedného priateľa, nenavštevuje ho ani jeden spolužiak.

        Ako pomôcť svojmu dieťaťu?

        Snažte sa mu byť oporou, rozprávajte sa o situácii s dieťaťom, verte mu a berte jeho slová vážne, nezľahčujte problém. Je potrebné navštíviť školu, informovať vedenie školy, triedneho učiteľa, výchovného poradcu alebo sociálneho pedagóga. Ďalšími opatreniami môžu byť zaistenie ochrany dieťaťa na ceste do školy a domov, podať na polícii trestné oznámenie na agresorov, ktorí šikanujú vaše dieťa, kontaktovať sa s orgánmi školy, kde majú zastúpenie ostatní rodičia a spoločne hľadať pomoc, nadviazať kontakt s odborníkom v Pedagogicko – psychologickej poradni alebo v Centre výchovnej a psychologickej prevencie.

        Moje dieťa chodí poza školu

        • nebagatelizovať (nepodceňovať) prítomnosť problému, nevytvárať s dieťaťom „koalíciu“ voči škole, nenechať sa dieťaťom manipulovať a neponechávať ho neodôvodnene počas vyučovania doma,
        • pravidelne a intenzívne sa zaujímať a informovať o dochádzku dieťaťa do školy (kontakt s triednym učiteľom, výchovným poradcom školy, pravidelné návštevy a konzultácie rodiča v škole...),
        • pomôcť dieťaťu nekonfliktným spôsobom riešiť jeho aktuálne ťažkosti, stanoviť jasné pravidlá a dodržiavať ich,
        • neriešiť ťažkosti dieťaťa častým striedaním škôl, veľmi často je takáto stratégia iba presúvaním riešení problému a nie jeho skutočným riešením,
        • pri stupňovaní ťažkostí vyhľadajte pomoc odborníkov (výchovní poradcovia školy, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie).

         

        V prípade výchovných problémov (problémového správania sa dieťaťa)

        V prípade akýchkoľvek výchovných problémov sa rodič (zákonný zástupca) kedykoľvek môže obrátiť na školu, či už s daným problémom osloviť triedneho učiteľa, vedenie školy, výchovného poradcu, alebo sociálneho pedagóga. Ďalej sa môže obrátiť aj na oddelenie sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde sociálny kurátor poskytne poradenstvo a navrhne vykonanie alebo zabezpečí vykonanie opatrení sociálnej kurately. S rodičmi a s dieťaťom sa vykoná pohovor a na základe zistených skutočností sa rozhodne o ďalšom, odporúčanom postupe.
        Napr. ÚPSVaR, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately robí rôzne opatrenia, medzi ktoré patria napr.:

        • zapojenie dieťaťa a jeho rodiny do výchovných skupinových programov,
        • sociálnych skupinových programov,
        • výchovno–rekreačných programov organizovaných alebo sprostredkovaných orgánom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately,
        • uloženie výchovného opatrenia.

        Poradenský psychológ alebo odborný poradca môže rodičom pomôcť hľadať nové alebo efektívnejšie výchovné štýly pri problémoch dieťaťa. Počas konzultácii je možné dospieť k príčinám problémov so správaním u dieťaťa. V prípade, že to bude potrebné možno rodičom odporučiť iných odborníkov.

         

        Závislosti detí
        - na mobile
        - na internete
        - na počítačových hrách
        - na alkohole
        - na drogách

        Ako spoznáte závislosť?
        - mení sa správanie dieťaťa
        - obmedzuje iné aktivity
        - ocitá sa v sociálnej izolácii
        - je nekľudné
        - je viac unavené
        - je pasívne, rezignované a v depresiách

        Ako pomôcť?

        Ak rodič (zákonný zástupca) zistí akúkoľvek závislosť u dieťaťa, môže sa kedykoľvek obrátiť na školu. Či už s daným problémom osloviť triedneho učiteľa, vedenie školy, výchovného poradcu, alebo sociálneho pedagóga.
        Môže sa obrátiť aj na oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde sociálny kurátor poskytne rodičom poradenstvo a odporučí najvhodnejší postup pri riešení aktuálnej situácie. Podľa druhu a stupňa závislosti sociálny kurátor odporúča odbornú psychologickú pomoc prostredníctvom referátu poradensko-psychologických služieb úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, odbornú pomoc prostredníctvom Centra pedagogicko-psychlogického poradenstva a prevencie, ambulantnú odbornú starostlivosť napr. v Centre drogových závislostí a neposlednom rade pobytovú odbornú starostlivosť hospitalizáciou v zdravotníckom zariadení (detoxikačný pobyt) a následne v resocializačnom stredisku.
        Poradenský psychológ alebo odborný poradca môže pomôcť v prípadoch ak dieťa skúša fajčiť, ochutnalo alkohol, neviete ho odtrhnúť od počítača, a odlíšiť či ide o jednorazové zlyhanie alebo rozvíjajúcu sa závislosť. V prípade, že u dieťaťa je rozvinutá závislosť môže rodičom pomôcť sa zorientovať v možnostiach ďalšej odbornej pomoci, a zároveň ich „sprevádzať na ceste od závislosti ku slobode.“ Rodičom sa ponúka pomoc, aby dokázali stanoviť svojmu dieťaťu pravidlá a hranice a zároveň im pomôcť byť dôsledným pri vyžadovaní ich dodržiavania u ich detí.
        V prípade potreby umiestnenia dieťaťa do resocializačného strediska (v prípadoch závislosti na počítačových hrách, hracích automatoch, alkohole, drogách), poskytne rodičom poradenstvo sociálny kurátor oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak rodič (zákonný zástupca) nie je schopný zabezpečiť pre dieťa dobrovoľný pobyt v resocializačnom stredisku, sociálny kurátor môže podať na súd návrh na vydanie predbežného opatrenia alebo návrh na uloženie výchovného opatrenia v resocializačnom stredisku. Po dobu pobytu v resocializačnom zariadení sa klient učí znovu žiť tak, aby svojím správaním nespôsoboval problémy sebe ani svojmu okoliu. Získava návyky, ktoré mu závislosť odbúrala. Hľadá cestu späť k ľuďom, ktorí žijú plnohodnotne, vzdelávajú sa, pracujú. Skrátka, sú nielen pre iných, ale aj pre seba užitoční. Tento proces je dlhodobý. Časovo sa dá odhadnúť na jeden a pol až dva roky. V období v resocializácii, kedy klient získava akýsi návod, ako s prehľadom riešiť rôzne situácie, ako sa stavať ku všetkému, čo ho môže stretnúť, je spolupráca s rodičmi nevyhnutná. Proces zahŕňa množstvo zmien v správaní, kde rodič, pokiaľ chce rozumieť všetkému, čo prežíva jeho dieťa, musí s ním byť v kontakte. Nie je zriedkavosťou, že správanie sa detí po dlhšom spolužití so závislosťou ich natoľko odklonilo od rodičov, až došlo k odcudzeniu. Často dominuje zvýšená agresivita, neschopnosť rozpoznávať, čo všetko môže konanie závislého spôsobiť.

        Zdroj:
        www.sikana.sk/o-sikane/rodicia/
        www.upsvar.sk